Z terminem OC spotykamy się w codziennym życiu najczęściej przy okazji ubezpieczenia samochodu. Sama definicja OC w życiu prywatnym nie różni się tak naprawdę od tego samochodowego pod kątem logiki. Taka polisa ma za zadanie chronić nas w razie wyrządzenia szkody na mieniu lub zdrowiu osobom trzecim. Różnica polega na tym, kiedy taka polisa nas chroni – OC w życiu prywatnym obejmuje szkody wyrządzone w mieszkaniu, domu, a nawet podczas spaceru czy jazdy na rowerze.
Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym?
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym to polisa, która ma za zadanie chronić nas w razie roszczeń, powstałych po wyrządzeniu szkody osobie trzeciej. Innymi słowy, zamiast płacić z własnej kieszeni, będziemy chronieni polisą. Może to dotyczyć wielu sytuacji, gdy np. kogoś potrącimy, ktoś poślizgnie się na chodniku przy naszym domu lub wykonywał inne czynności życia prywatnego. Szkody wyrządzone osobom trzecim na naszej posesji lub z naszej winy oczywiście podlegają naszej odpowiedzialności. Odszkodowanie mogłoby poważnie naruszyć nasze finanse.
OC w życiu prywatnym najczęściej jest elementem polisy mieszkaniowej, ubezpieczenia domu – rzadziej jest kupowane jako osobna polisa. Ważnym jest fakt, że OC w życiu prywatnym działa praktycznie cały czas, pomijając wyłączenia odpowiedzialności zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Ważne jest również takie dostosowanie zakresu ubezpieczenia, żeby faktycznie obejmował wszystkie szkody. W dalszej części artykułu opiszemy wyłączenia odpowiedzialności, które dotyczą praktycznie każdego ubezpieczenia OC w życiu prywatnym.
Kiedy otrzymam odszkodowanie – przykładowe sytuacje
Chcemy lepiej zobrazować działanie tego ubezpieczenia, dlatego przygotowaliśmy kilka teoretycznych sytuacji, kiedy ta polisa ochroni cię przed roszczeniami osoby trzeciej.
- Podczas przejażdżki na rowerze przypadkowo wyrządzimy szkodę, np. wjeżdżając w pieszego. Zakładając, że nie popełniliśmy żadnego wykroczenia (np. nie jechaliśmy na rowerze pod wpływem alkoholu). Ewentualne roszczenia zostaną pokryte z naszej polisy.
- W odwiedzinach u znajomych nie zauważasz laptopa położonego na kanapie i siadasz na nim, doprowadzając do szkody na majątku. W takim przypadku szkoda może zostać zlikwidowana z twojej polisy mieszkaniowej, oczywiście o ile zawiera umowę OC w życiu prywatnym.
- Masz gości w zimie i jeden z nich potyka się na niedokładnie odśnieżonym chodniku (lub od ich przyjścia zdążyło już napadać). OC w życiu prywatnym chroni również w razie takiej szkody.
- Jako element ubezpieczenia turystycznego. OC chroni cię również na wakacjach, w razie szkody np. w hotelu, zostanie ona pokryta z polisy.
- OC w życiu prywatnym jest bardzo ważne, gdy mieszkasz w bloku, ponieważ chroni np. w razie zalania mieszkania sąsiada.
- OC obejmuje również zwierzęta domowe (choć nie wszystkie) i szkody wyrządzone właśnie przez naszego pupila. Nawet np. świnkę morską, która ugryzie sąsiada.
Przykładów można mnożyć i mnożyć, ale mamy nadzieję, że widzisz teraz, że warto wykupić rozszerzenie ubezpieczenia mieszkania o ochronę OC.
Wyłączenia – kiedy OC nie chroni ubezpieczonego?
Jak w przypadku większości ubezpieczeń, tak i tutaj znajdą się wyłączenia, mające chronić m.in. przed wyłudzeniami odszkodowania lub nieprawidłowymi wypłatami. Obszerną listę znajdziesz zawsze w ogólnych warunkach ubezpieczenia, dlatego zawsze zalecamy się z nimi zapoznać. Jeśli wykupujesz OC w życiu prywatnym online, zorientuj się koniecznie najpierw jakie są w nim wyłączenia.
Zakres ochrony ubezpieczeniowej nie będzie obejmował takich sytuacji jak:
- szkody wyrządzone przez egzotyczne zwierzęta, których hodowla wymaga specjalnych pozwoleń lub agresywne rasy psów,
- szkody wyrządzone podczas prowadzenia działalności,
- szkód powstałych pod wpływem alkoholu lub innych używek,
- szkód własnych, czyli gdy np. mąż usiądzie na telefonie żony,
- szkód, które powstaną, gdy dziecko wyrządzi szkodę na majątku ubezpieczonego, np. uderzy zabawką telewizor. (ale już obejmuje, gdy np. wyrządzi szkodę sąsiadowi).
Tych zasad może się trochę nagromadzić, dlatego zalecamy pamiętać o jednej naczelnej. OC prywatne chroni nas na wypadek szkód wyrządzonych nieumyślnie osobom trzecim.
Ile kosztuje OC w życiu prywatnym?
OC w życiu prywatnym zazwyczaj kosztuje od kilku do kilkudziesięciu złotych rocznie. Wszystko zależy od tego, jaka została ustalona suma ubezpieczenia oraz czy zostały wykupione dodatkowe klauzule np. OC najemcy, OC wynajmującego lub specjalne zapisy.
Zazwyczaj suma do 200 000 zł jest wystarczająca, żeby pokryć większość roszczeń. Taka suma ubezpieczenia kosztuje dokładnie kilkadziesiąt złotych rocznie. Należy pamiętać, że na polisie będzie jedna suma ubezpieczenia wspólna dla całej rodziny.
Jak kupić ubezpieczenie OC?
Jeśli nie masz w swojej polisie mieszkaniowej dodatkowej umowy OC, warto przy kolejnym odnowieniu rozważyć rozszerzenie ochrony o tę klauzulę. Zakup ubezpieczenia online może być ryzykowny ze względu właśnie na wyłączenia lub dodatkowe zapisy, które mają za zadanie obniżyć składkę – takie jak franszyza redukcyjna czy udział własny.
Jeśli interesuje cię ten rodzaj ubezpieczenia, sprawdź naszą ofertę ubezpieczeń majątkowych. Skontaktuj się z nami – przygotujemy najlepszą ofertę z odpowiednim zakresem.