Bezpieczne wakacje – jak znaleźć odpowiednie ubezpieczenie turystyczne?

Walizka z ubraniami? Jest. Okularki do pływania? Są. Olejek do opalania? Jest. Polisa? No właśnie – według nas jednym z obowiązkowych elementów każdej podróży za granicę – nawet tej najmniejszej – powinno być odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

Wystarczy wpisać w Google ,,leczenie w szpitalu w USA“, ,,wypadek za granicą”, zbiórka na koszty leczenia i można zobaczyć przynajmniej kilkanaście artykułów, gdzie wypadek za granicą spowodował olbrzymie koszty. W USA kilkudniowy pobyt w szpitalu, przejazd karetką oraz lekarstwa mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy dolarów.

Jak wybrać najlepszą polisę turystyczną i na co uważać? O tym przeczytasz w naszym artykule.

ubezpieczenie turystyczne
Artykuł na temat kosztów leczenia w USA

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne?

Powody, które już wymieniliśmy, powinny być wystarczające, ale jeśli nadal cię nie przekonaliśmy, to warto zapoznać się z działaniem polisy turystycznej. W większości przypadków to nie tylko ubezpieczenia kosztów leczenia, ale cały pakiet, który chroni cię w razie różnych zdarzeń. Co, jeśli stłuczesz drogi przedmiot w sklepie? A jeśli ratowanie ciebie wymaga udziału np. helikoptera i podstawowy zakres ubezpieczenia tego nie pokryje?

Dobre ubezpieczenie turystyczne chroni w przypadku zarówno wypadków (i gwarantuje środki na leczenie lub zwyczajnie dodatkowe środki na konto), wyrządzenia komuś szkody (np. wjedziesz w kogoś na nartach) a także kilku innych sytuacjach, które mogą zdarzyć się na wakacjach.

Zakres polisy turystycznej

Zakres polisy turystycznej może różnić się między produktami różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Najczęściej różnice znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia w głębszych, poszczególnych zapisach. Główne składniki ochrony polisy turystycznej nie różnią się między sobą, dlatego omówimy ogólne działanie wszystkich świadczeń.

Koszty leczenia za granicą

Najbardziej podstawowy i jednocześnie najważniejszy element polisy turystycznej. Jak sama nazwa wskazuje, w razie wystąpienia jakichkolwiek kosztów leczenia, zostaną one pokryte z ubezpieczenia. Może to być coś małego, jak lekarstwa w aptece, aż po długie pobyty i poważne operacje.

Ważny jest fakt, że pokrycie kosztów leczenia następuje wyłącznie gdy choroba lub wypadek wystąpiły nagle i nieprzewidzianie. Oznacza to, że jeśli zażyczymy sobie przegląd stomatologiczny i zrobienie koronki – niestety, ale tego ubezpieczenie nie pokryje. No chyba, że ząb został złamany w wyniku wypadku podczas wczasów.

Przy zachowaniu powyższej zasady, zakres ochrony obejmuje praktycznie wszystko – oczywiście do wysokości sumy ubezpieczenia. Tą należy dopasować do kraju, do którego się udajesz. Zakup polisy turystycznej z najniższą możliwą sumą na wyjazd do Stanów Zjednoczonych może być zgubny w skutkach.

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków

O ubezpieczeniu NNW pisaliśmy w jednym z naszych wcześniejszych artykułów. Zasady działania ochrony ubezpieczenia w przypadku tego świadczenia, nie różni się praktycznie od ogólnego dzialania.

W przypadku wystąpienia uszczerbku na zdrowiu podczas wakacji, na podstawie dokumentacji medycznej otrzymamy świadczenie. Może to być 1%, może to być kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent sumy ubezpieczenia. Rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego o tą umowę jest korzystne zwłaszcza wtedy, gdy będziemy wykonywać jakieś sporty wysokiego ryzyka – chociaż trzeba to określić już na etapie zawarcia umowy. Inaczej możemy nie otrzymać żadnego odszkodowania.

Odpowiedzialność cywilna

Zakres ochrony polisy OC za granicą również jest bardzo podobny do działania OC w życiu prywatnym. W przypadku wyrządzenia szkody na mieniu lub zdrowiu osoby trzeciej, roszczenie zostanie pokryte do wysokości sumy ubezpieczenia.

Mogą to być bardzo proste przypadki jak np. stłuczenie czegoś w sklepie lub zniszczenie wyposażenia hotelu, a także większe zdarzenia – jak np. wjechanie w kogoś na rowerze, na nartach wodnych itp (czyli podczas uprawiania sportów).

Należy pamiętać, że to OC nie zawsze pokryje koszty szkody wyrządzonej podczas prowadzenia wynajętego samochodu. W takich przypadkach warto rozszerzyć ochronę o dodatkowe klauzule lub wykupić specjalne ubezpieczenie na czas podróży.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży

W przypadku tej umowy, w razie konieczności zrezygnowania z podróży, zostaną nam zwrócone np. bilety, czy też koszty rezerwacji. Należy pamiętać, że to ubezpieczenie zadziała wyłącznie wtedy, jeśli konieczność rezygnacji z wyjazdu turystycznego była nagła i nieprzewidziana.

Towarzystwa ubezpieczeniowe często dodatkowo ograniczają możliwość zawarcia tej umowy, żeby uniemożliwić próby wyłudzenia. Może to być konieczność np. zawarcia ubezpieczenia maksymalnie 30 dni od daty zakupu podróży.

Jeśli spełnimy te zasady, a wycieczka przepadnie przez chorobę lub wypadek, możemy śmiało liczyć na zwrot kosztów.

Ubezpieczenie bagażu

Ubezpieczenie bagażu chroni nasz bagaż w razie zniszczenia lub kradzieży. Wszystko zależy tak naprawdę od rodzaju ubezpieczenia. Niektóre umowy będą chronić wyłącznie w razie zniszczenia bagażu przez przewoźnika (w dodatku udowodnionym). Inne ochronią nasz bagaż w razie każdej możliwej sytuacji. Ważne w tym przypadku, żeby dopasować ubezpieczenie do rodzaju podróży. Jeśli przewozimy drogi sprzęt sportowy lub elektroniczny, warto zwiększyć zakres ubezpieczenia.

Assistance

Assistance gwarantuje ci w czasie wyjazdu szereg świadczeń, dzięki którym szybko znajdziesz lekarza, załatwisz nocleg zastępczy, a nawet (w najgorszym przypadku) będzie zorganizowany transport zwłok. Dzięki ubezpieczeniu assistance możesz mieć wsparcie w trudnych sytuacjach za granicą, nawet jeśli chcesz tylko zorganizować wizytę lekarską.

Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia kosztów leczenia, assistance jest jedną z najbardziej podstawowych umów, dodawaną praktycznie zawsze.

Choroby przewlekłe i sporty ekstremalne

Turystyczne ubezpieczenie w wersji podstawowej najczęściej nie obejmuje ani chorób przewlekłych ani sportów ekstremalnych. Do niedawna dodatkiem do polisy było również objęcie ochroną pod wpływem alkoholu, ale na ten moment większość towarzystw ubezpieczeniowych posiada to w zakresie.

Choroby przewlekłe to wszystkie choroby, których stan może pogorszyć się w trakcie podróży, przez co będziemy wymagać hospitalizacji. Listę chorób przewlekłych znajdziemy najczęściej w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Dlaczego warto się przyznać, jeśli chorujemy na taką chorobę? Tylko wtedy ubezpieczenie pokryje koszty związane np. z wykupieniem leków lub konieczną wizytą u lekarza.

Jeśli planujesz uprawianie sportów ekstremalnych, również bardzo ważne jest sprawdzenie, czy ubezpieczenie obejmuje nasz docelowy sport. Jeśli nie, to w razie wypadku możemy mieć problem z pokryciem wszystkich kosztów, dlatego w takim przypadku należy rozszerzyć ubezpieczenie wakacyjne. W ogólnych warunkach sprawdzimy, co zakres ubezpieczenia obejmuje w podstawowej wersji, a co w rozszerzonej np. gdy planujemy wspinać się po górach, jaka wysokość jest uważana za sport ekstremalny.

Jest to o tyle ważne, że w przypadku rozszerzenia ochrony ubezpieczenie turystyczne pokryje koszty np. akcji ratunkowej takich jak wezwanie helikoptera./

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego – czy zakres ubezpieczenia wystarczy?

EKUZ jest świetną opcją, jeśli wyjeżdżasz do jednego z krajów europejskich, ale może obowiązywać w nim kilka ograniczeń.

Jednym z nich jest brak akcji ratunkowych, dlatego jeśli wybierasz się, żeby uprawiać sport ekstremalny (np. wspinaczka w Alpach), to lepiej zadbać o dodatkowe ubezpieczenie.

Należy również pamiętać, że EKUZ obowiązuje wyłącznie w krajach europejskich, dlatego jeśli wyjeżdżasz gdziekolwiek poza Europę – koniecznie pamiętaj o zawarci dodatkowej umowy ubezpieczenia.

Jeśli wyjeżdżasz do jednego z krajów sąsiedzkich, to EKUZ będzie wystarczającą ochroną. Chociaż jak zawsze, zalecamy wykupienie choćby niewielkiej polisy i zapewnienie sobie 100% ochrony w każdym przypadku.

Więcej o EKUZ przeczytasz na oficjalnej stronie rządu.

Jakie sumy ubezpieczenia?

Sumy ubezpieczenia powinny być dostosowane do tego gdzie wyjeżdżasz oraz co zamierzasz robić. Jeśli jedziesz do Dubaju skakać ze spadochronem, zdecydowanie warto zabezpieczyć się lepiej niż na weekendowy wypad do Pragi. Chociaż i to nie ma zasady, bo wypadki nie wybierają ani dnia, ani godziny czy kraju.

Podstawowe sumy ubezpieczenia za koszty leczenia wahają się od 100 do 200 tysięcy złotych, co pozwala na leczenie w większości krajów europejskich.

W przypadku podróży po świecie warto wybrać większe sumy ubezpieczenia i szerszy zakres ochrony – od 500 tysięcy w górę.

ubezpieczenie turystyczne szczekociny
Przykładowe sumy ubezpieczenia

Czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne online?

Odwieczne pytanie, czy warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych online oraz wykupić tam polisę. Ponownie – wszystko zalezy.

Jeśli wyjeżdżasz na krótki wyjazd do sąsiada, polisy turystyczne online mogą być wystarczające.

Jeśli jednak:

  • jedziesz do pracy za granicę,
  • zamierzasz uprawiać sporty ekstremalne,
  • masz choroby przewlekłe,
  • wyjazdu turystyczny obejmuje nietypowe atrakcje,
  • chcesz mieć pewność, że wszystko zostanie wyjaśnione i nie będzie małych druczków online.

To chętnie pomożemy Ci dopasować polisę turystyczną tak, żeby podczas wyjazdu nie było absolutnie ŻADNYCH zmartwień. Skontaktuj się z nami i korzystaj z urlopu bez stresu!

    Kiedy możemy się z Tobą skontaktować? (opcjonalnie)

    Zgoda marketingowa

    Scroll to Top